7 lat jednej nocy

reż.: Chang-min Choo | Korea Południowa 2017 | 123' thriller

Siedem lat jednej nocy to koreański thriller z elementami typowymi dla kina akcji, opowiadający o brutalnej zemście dokonywanej bez względu na wszelkie okoliczności. W obsadzie filmu znajdują się nazwiska czołowych koreańskich aktorów, takich jak m.in.: Seung-ryong Ryu (zdobywca najważniejszych południowokoreańskich nagród za role w filmach: Ostatnia strzała, All About My Wife, Masquerade oraz Miracle in Cell No. 7), Dong-Gun Jang (znany ze swoich pamiętnych ról w produkcjach: Braterstwo broni, Strażnik wybrzeża i Utracona pamięć) czy Kyung-pyo Go (jeden z najpopularniejszych aktorów młodego pokolenia, gwiazda uwielbianych seriali). 

 
Hyun-Soo (Ryu Seung-ryong) obejmuje posadę managera ochrony w pobliżu tamy, znajdującej się w odległej wiosce Seryung. Pewnej mglistej nocy, opuszczając suto zakrapianą imprezę, udaje się do tej tajemniczej miejscowości, by obejrzeć swój nowo nabyty dom. Kiedy mimo fatalnej pogody usiłuje odnaleźć właściwą trasę, okrutny pech sprawia, że na drogę niespodziewanie wybiega nieznajoma dziewczynka, która w wyniku dramatycznej kraksy ginie na miejscu. Spanikowany Hyun-Soo pozbywa się ciała dziecka, wrzucając je do pobliskiego jeziora. 
 
Siedem lat później syn Hyun-Soo, Seo-Won (Kyung-pyo Go), w dalszym ciągu zmaga się z falą nienawiści ze strony mieszkańców wioski, którzy nie zapomnieli o tragicznych wydarzeniach wywołanych niegdyś na skutek niefortunnych poczynań ojca. Co gorsza, ojciec zmarłej dziewczynki, Young-Je wciąż nie daje za wygraną. Chcąc ostatecznie pomścić swą córkę w najokrutniejszy z możliwych sposobów, usiłuje za wszelką cenę doprowadzić do krwawego finału. 


POWIEŚĆ 

 
Obraz oparty jest na bestsellerowej powieści „Seven Years of Night” autorstwa Jeong YouJeong („The Good Son”, „Shoot Me in the Heart”). W samej Korei Południowej książka ta sprzedała się w ilości ponad 500 000 egzemplarzy. Wersja w niemieckim tłumaczeniu znalazła się natomiast w pierwszej dziesiątce najlepszych kryminałów grudnia 2015 roku w rankingu prowadzonym przez Nordwestradio. Za pośrednictwem tysięcy zamówień online w koreańskich księgarniach, ostatnie dzieło pisarki, „The Good Son”, również w błyskawicznym tempie uplasowało się na szczycie list światowych bestsellerów, jeszcze przed oficjalną datą premiery. 
 
Twórczość Jeong You-Jeong odwołuje się do najnowszych trendów we współczesnej literaturze koreańskiej, opartej na tworzeniu obszernych powieści w kontraście do dawnej fascynacji krótszymi formami. W związku z przełamywaniem starych konwencji, swego czasu w Korei Południowej ustanowiono kilka prestiżowych nagród literackich. Jeong YouJeong za przejmującą powieść „Shoot me in the heart”, wydaną po raz pierwszy w 2009 roku, otrzymała m.in. Segye Literature Award. Książka ta, podobnie jak „Seven Years of Night”, doczekała się swojej adaptacji. W 2015 roku światło dzienne ujrzał film pod tym samym tytułem, wyreżyserowany przez Mun Che-yong-ha.  
 
 
 
 
GŁOSY PRASY  
 
Daje przejmujący wgląd w to, w jaki sposób pierwotne reakcje człowieka na ból i cierpienie mogą prowadzić do zemsty. 
 
Hellokpop.com 
 
Pełen napięcia thriller z kreacjami Ryu Seung-ryong-ha i Jang Dong-Gun-ha (…), w którego finale twórcy zaserwowali scenę epickiego starcia bohaterów. 
 
Justin Lowe  Hollywood Reporter 
 
Dobrze zagrane i uderzające pod względem wizualnym. „Seven Years of Night” dąży do solidnych rozważań nad dominującym motywem filmu noir: jak los i okoliczności demaskują ludzką słabość.  
 Neil Murray Los Angeles Times  
 
 
 

Do pobrania