Przegląd Filmów o Sztuce Zakopane-

reż.: reżyser | rok | czas

Przegląd Filmów o Sztuce – tegoroczna edycja pod batutą Maksymiuka

22. edycja Przeglądu Filmów o Sztuce odbędzie się w dniach 10–14 kwietnia. Filmy konkursowe oceni jury pod wodzą znakomitej reżyserki Kingi Dębskiej, a podczas finałowej gali muzycznych doznań dostarczy nam duet Marka Napiórkowskiego i Artura Lesickiego w projekcie „Celuloid”. Czekają nas pokazy konkursowe, spotkania, wystawy i koncerty oraz wiele atrakcyjnych prezentacji, nie tylko filmowych.

Organizatorem Przeglądu jest tradycyjnie Miasto Zakopane oraz Zakopiańskie Centrum Kultury. Konkursowitowarzyszyć będą pokazy specjalne filmów, wystawy, spotkania, koncert, a także warsztaty filmowe dla młodzieży.
Wfinale wręczone zostanątrzy główne nagrody w tym Grand Prix o wartości 10 tys. złotych. Dodatkowo przyznane zostaną nagrody specjalne m.in.: Nagroda Stowarzyszenia Filmowców Polskich w wysokości 5 tyś. złotych i po raz pierwszy w tym roku Nagroda Stowarzyszenia Autorów ZAIKS w wysokości 10 tyś. złotych.

Filmy zakwalifikowane do konkursu oceniać będzie znakomite jury. Pokazy, otwarte dla publiczności, odbędą się w studyjnym Kinie Miejscew dniach11, 12 i 13 kwietnia. Jury w składzie: Zofia Gołubiew, Barbara Hollender,Jan Kanty Pawluśkiewicz, Jan Wierzejski oraz Beata Majcher i Lidia Rosińska-Podleśny z prawem jednego głosu, obradować będzie pod przewodnictwem Kingi Dębskiej .

Spośród ponad 100 nadesłanych zgłoszeń filmowych, komisja selekcyjna w składzie: Urszula Dubowska, Jerzy Armata oraz Maciej Wojak wybierze w terminie do 20 marca filmy zakwalifikowane do pokazów konkursowych.

Przegląd otworzy projekcja premierowego dokumentu w reżyserii Tomasza Drozdowicza, według scenariuszaMarii Nockowskiej pt. „Maksymiuk. Koncert na dwoje”, poświęconego znakomitemu dyrygentowi, pianiście i kompozytorowi oraz jego żonie Ewie. Film to piękna opowieść o pasji i miłości. Do muzyki i do kobiety. Świetny zarównodo obejrzenia i posłuchania. Po projekcji – spotkanie z autorami dokumentu. Z okazji 90. rocznicy śmierci Witkacego przypomniany zostanie natomiast głośny film Mariusza Trelińskiego pt. „Pożegnanie jesieni” (1990), brawurowa ekranizacja jego dekadenckiej powieści, z imponującym aktorskim koncertem wybitnych artystów scen polskich, efektowną scenografią Andrzeja Przedworskiego, ekspresyjnymi zdjęciami Jarosława Żamojdy, montowanymi w rytm niespokojnej muzyki Michała Urbaniaka. Po projekcji z zakopiańską publicznością spotka się Maria Pakulnis i Bogdan Mozer (dekoracja wnętrz).

Podczas tegorocznej edycji będzie można obejrzeć uhonorowany Europejską Nagrodą Filmową animowany dokument Damiana Nenowa i Raúla de la Fuente pt. „Jeszcze dzień życia” (2018), inspirowany głośną książką Ryszarda Kapuścińskiegooraz nagrodzoną w Wenecji opowieść dokumentalną Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego pt. „Książę i dybuk” (2017). Film opowiada o Michale Waszyńskim, autorze wielu przedwojennych szlagierów polskiego kina, a także dość niekonwencjonalnym hollywoodzkim producencie. Obie projekcje uatrakcyjnią spotkania z twórcami filmów.

Przeglądowi towarzyszyć będą wydarzenia wystawiennicze. Przygotowany przez Miejską Galerię Sztuki, a zainaugurowany 22 marca Salon Marcowy 2019, w ramach którego zobaczymy wystawę pn. ”Pomiędzy inspiracją a improwizacją” prezentującą twórczość trzech wybitnych artystów: Józefa Gielniaka, Tadeusza Kulisiewicza, Władysława Skoczylasa, których sztuka graficzna odcisnęła wyjątkowe piętno na wizerunku i poziomie polskiej grafiki ostatniego wieku. Katalog prezentowanych grafik i rysunków pozwoli widzowi na czytelną identyfikację wspólnych źródeł inspiracji tych artystów i różnorodną formę ekspresji.

W Centrum Kultury Rodzimej w willi Czerwony Dwór prezentowana będzie wystawa rzeźb Henryka Burzca, którego profesorem w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie był jeden z najwybitniejszych polskich rzeźbiarzy, prof. Xawery Dunikowski. Pod jego okiem artysta nie tylko miał okazję doskonalić swój kunszt rzeźbiarski, ale przede wszystkim rozwinąć się i dojrzeć artystycznie. Jego prace były dla niego nie tylko wyrazem osobistej ekspresji artystycznej, ale także formą dialogu ze światem zewnętrznym.

Natomiast w Galerii Władysława Hasiora, filii Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem, prezentowana jestwystawa poświęcona bezpośrednio samemu wybitnemu artyście związanemu z Zakopanem, który był także jednym z pomysłodawców Przeglądu Filmów o Sztuce. Wystawa pt. „Hasior+” toposzerzona ekspozycja asamblaży Hasiora. Zwiedzający mogą zobaczyć praktycznie całą kolekcję zgromadzoną w Muzeum Tatrzańskim, w tym także obiekty bardzo rzadko pokazywane na wystawach. Eksponaty odnoszą się do znanych tematów z historii sztuki, Biblii czy mitologii.

Ważnym elementem Przeglądu będą czterodniowe warsztaty filmowe skierowane do młodzieży zakopiańskiej. Poprowadzą je Józef Romasz, operator filmowy, scenarzysta, reżyser i producent filmów dokumentalnych, dr hab. prof. Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi oraz Prof. Zbigniew Wichłacz, operator, profesor i dziekan Wydziału Operatorskiego w PWSFTviT. Podczas 4 dni zajęć młodzież zapozna się z tajnikami realizacji filmowej, pracy z aktorem i sztuki montażu.

Szczegółowy program warsztatów dostępny jest na stronie Przeglądu.Festiwal zwieńczy gala wręczenia nagród, po której odbędzie się koncert jazzowego duetu: Marka Napiórkowskiego i Artura Lesickiego, będący hołdem dla polskich kompozytorów muzyki filmowej. Utwory wybitnych polskich kompozytorów, zachowując swojego ducha, podczas koncertu nabiorą nowego blasku dzięki reharmonizacji i ciekawym improwizacjom, a także niebywałej przestrzeni – dzięki skromnemu instrumentarium w postaci dwóch gitar akustycznych (z małymi dodatkami).

Szczegóły:

www.pfos.pl

www.facebook.com/PrzegladFilmowOSztuce

www.instagram.com/przeglad_filmow_o_sztuce

Do pobrania